30

Monday, March

Blog mieszkaniowy - metamorfozy wnętrz mieszkań

urządzanie mieszkania blog
 /  / urządzanie mieszkania blog
urządzanie mieszkania blog

urządzanie mieszkania blog

urządzanie mieszkania blog
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Gotyk w PolsceNiewątpliwie architektura gotycka w naszym kraju tj. w Polsce opierała się na budownictwie z cegły. Aczkolwiek zastosowanie tegoż materiału nie pozwalało na budowę kościołów o strzelistych skądinąd sylwetkach oraz o dość rozczłonkowanych elewacjach. Ściany pełnią tu rolę konstrukcyjną. Wzmocnione są bowiem skarpami, razem zresztą z masywnymi filarami; podtrzymują też sklepienia.

Warto też nadmienić, iż okna umieszczane w ścianach mają znacząco mniejsze wymiary. Bryła wyzbyta notabene z dekoracji rzeźbiarskiej zdobiona jest tak zwanymi blendami. Ich jasny przeważnie kolor odcina się od czerwoności muru. Takie oto zestawienie kolorystyczne zostało użyte również do dekoracji sklepień. Do ozdobienia elewacji używano nawet i cegły glazurowanej.

Kolejną kwestią wartą odnotowania jest fakt, iż kościoły halowe zdobiono tak zwanymi ażurowymi szczytami. Dość często miały skomplikowany wzór. Trzeba pamiętać, iż w Polsce, w czasie gotyku, ukształtowały się (niejako wykrystalizowały) jego odmiany – można by powiedzieć mutacje – regionalne.

Przeczytaj także inne artykuły o architekturze:

Related posts