28

Thursday, March

Mieszkania online!

Jak sprawić, by okap był niewidoczny?
 /  / Jak sprawić, by okap był niewidoczny?
Jak sprawić, by okap był niewidoczny?

Jak sprawić, by okap był niewidoczny?

Co najbardziej ceni się w nowoczesnej kuchni? Funkcjonalność połączoną z ciekawym designem. Nie jest to wcale takie łatwe do osiągnięcia – w końcu nie sposób usunąć niektórych sprzętów w kuchni, nie wszystkie też można kupować tylko ze względu na wygląd. Jednym z takich urządzeń jest okap kuchenny. Co zrobić, by był w pełni funkcjonalny, a jednocześnie nie rzucał się w oczy? 

Jaki okap kuchenny wybrać? 

Wybór odpowiedniego okapu zależy głównie od tego, w jaki sposób prowadzi się kuchnie – czy często się gotuje – oraz z jakiego rodzaju płyty grzewczej się korzysta. Można bowiem wybrać trzy rodzaje okapu: 

  • Okap podszawkowy – pochłaniacz – montuje się pod meblami, dzięki czemu stanowi on z nimi integralną część. Oczyszcza powietrze z pary wodnej i tłuszczu za pomocą filtrowania powietrza w obiegu zamkniętym, przy użyciu odpowiednich filtrów, które wymagają okresowej wymiany. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie gotują zbyt wiele i korzystają z płyty indukcyjnej lub ceramicznej. 
  • Wyciąg – taki okap podłącza się do wentylacji, co pozwala na solidniejsze oczyszczanie powietrza. Idealnie sprawdzi się przy korzystaniu z kuchenki gazowej. Takie okapy są większe, ale ich praca jest efektywniejsza.  
  • Okap do zabudowy – inaczej okap zintegrowany –  jest połączeniem pochłaniacza z wyciągiem. Jest podłączony do wentylacji, ale jednocześnie nadaje się do zabudowania w szafce. Pracuje w dwóch trybach pracy, jest wydajny, a przy tym można go idealnie dopasować do reszty zabudowy meblowej. 

Jeśli okap w kuchni ma być niemalże niewidoczny i to jest głównym kryterium wyboru – najlepszym wyborem będzie pochłaniacz, dzięki któremu nie marnuje się miejsca w ciągu mebli, a który jednocześnie jest estetycznie ukryty pod szafkami. Jednak jego wydajność nie będzie zadowalająca dla osób, które uwielbiają gotować. Dlatego warto zastanowić się nad pozostałymi dwoma urządzeniami, które zadowolą swoją pracą, a przy odrobinie inwencji można je tak wkomponować w wystrój kuchni, że będą dla niego zupełnie nieinwazyjne.  

Jak ukryć okap w kuchni? 

Sporym wyzwaniem mogą być wyciągi – są duże, i, można powiedzieć, najmniej efektowne wizualnie, choć można także znaleźć całkiem ładne, designerskie modele. Podpięcie do wentylacji odbywa się za pomocą nieestetycznej rury, zaś sam okap ma formę najczęściej trapezu. Obecnie bez problemu znajdzie się modele, posiadające już obudowy, co nieco poprawia ich wygląd. Nadal jednak są dość dominujące, dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem dodatkowej obudowy, np. z płyty kartonowo-gipsowej. Można z niej  zrobić prostą konstrukcję, którą można pomalować lub też zaaranżować w inny sposób, dopasowany do ścian czy mebli. Pozwoli to nieco ukryć okap, a przynajmniej jego najmniej ciekawą część.  

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o połączenie wysokiej wydajności z możliwością maksymalnego ukrycia urządzenia, jest wybór okapu do zabudowy. On również wymaga podpięcia do wentylacji, ale jednocześnie jego konstrukcja nadaje się w całości do zakrycia np. przez szafkę. Okap do zabudowy do idealne rozwiązanie nie tylko dla miłośników minimalizmu, ale i wszystkich, którzy lubią spójną aranżację. Co więcej – w miejscu zabudowy okapu można przechowywać drobiazgi, których się rzadziej używa, np. termosy czy niektóre sprzęty. Zyskuje się więc dodatkowe miejsce. 

Okap do zabudowy będzie zupełnie niewidoczny, patrząc na meble od frontu, a do tego jest wyjątkowo funkcjonalny. Jak więc sprawić, by okap w kuchni był niewidoczny? Po prostu wybrać takie, które stwarza ku temu najlepsze warunki.  

Przeczytaj także inne artykuły o architekturze:

Related posts