03

Thursday, December

Blog mieszkaniowy - metamorfozy wnętrz mieszkań

Program dofinansowań na kolektory słoneczne
 /  / Program dofinansowań na kolektory słoneczne
Program dofinansowań na kolektory słoneczne

Program dofinansowań na kolektory słoneczne

Program dofinansowań na kolektory słoneczne
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Głównym tematem, który jest stale poruszany przez międzynarodowe organizacje proekologiczne, czy też przedstawicieli państwowych rządów, jest problem ciągle zwiększającego się zanieczyszczenia ziemskiej atmosfery oraz nieefektywne wykorzystanie naturalnych źródeł energii. A ich pokłady niestety z dnia na dzień coraz bardziej się kurczą.

Jak zatem dbać o nasze środowisko?

Na początku warto zacząć od prostych i niezobowiązujących inwestycji jakim jest kupowanie oraz używanie energooszczędnych sprzętów i urządzeń. Innym również dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się korzystania z odnawialnych źródeł energii, którym jest choćby promieniowanie słoneczne lecz w tym przypadku niestety niezbędny jest dedykowany do tego celu sprzęt, który pozwala przekształcić promieniowanie słońca w energię elektryczną. Takimi właśnie urządzeniami są kolektory słoneczne zwane potocznie solarami, które wraz z takimi podzespołami, jak: pompa, zbiornik na wodę, czy rurki izolacyjne, tworzą zestawy instalacji solarnej. Zamontowanie takiego sprzętu pozwala znacznie obniżyć roczne koszty związane z ogrzewaniem wody użytkowej, czy podgrzewaniem wody w centralnym ogrzewaniu a jego żywotnośc jest obliczona na kilkanaście do kilkudziesięciu lat.

Wydatki związane z zakupem i montażem takiego zestawu moga przyprawic o ból głowy. Dlatego też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył specjalny program, który daje na kolektory słoneczne dofinansowanie – do 45 procent wartości całego zestawu solarnego. Dziś każdy producent tego typu urządzeń zachęca do skorzystania z dofinansowania na kolektory. Z programu dopłat NFOŚiGW mogą skorzystać przede wszystkim osoby fizyczne a także wspólnoty mieszkaniowe, które posiadają prawo dysponowania danym budynkiem i nie korzystają z sieci ciepłowniczych. Dofinasowanie na kolektory słoneczne jest przyzanwane w formie niskooprocentowanego kredytu udzielnego przez bank (lista banków które współpracują w ramachprogramu jest naprawdę duża i dostępna na stronie informacyjnej NFOŚiGW). Obecnie także wszelkie informacje dotyczące warunków jakie należy spełnić, by uzyskać na kolektory słoneczne dofinansowanie od NFOŚiGW , w tym druki wniosków, przykłady dokumentów, czy listę banków, które udzielają kredytów ramach dofinansowania, znajdziemy także na stronach producentów kolektorów i zestawów solarnych.

Przeczytaj także inne artykuły o architekturze:

Related posts