25

Monday, January

Blog mieszkaniowy - metamorfozy wnętrz mieszkań

Projekty katalogowe domów z poddaszem użytkowym
 /  / Projekty katalogowe domów z poddaszem użytkowym
Projekty katalogowe domów z poddaszem użytkowym

Projekty katalogowe domów z poddaszem użytkowym

Projekty katalogowe domów z poddaszem użytkowym
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Projekty katalogowe domów z poddaszem

Wyróżniamy dwa typy popularnych projektów typowych domów katalogowych:

Z poddaszem użytkowym oraz
Parterowe.

Pierwsze mają poddasze przewidziane do zamieszkania, drugie można do tego celu zaadoptować, pod warunkiem, że kąt nachylenia dachu jest większy niż 25o. Decydując się na adaptację należy pamiętać o odpowiednim doświetleniu poddasza, określenia umiejscowienia ścianek działowych, poprawnym zaprojektowaniu instalacji, dobrym dociepleniu oraz zapewnieniu optymalnej wentylacji.

W zależności od zakresu adaptacji, jeżeli nie jest zmieniana konstrukcja budynku, wystarczy skonsultować temat z kierownikiem budowy. Natomiast w przypadku, kiedy poprzednie pozwolenie na budowę zostało wydane na dom z poddaszem nieużytkowym należy koniecznie zasięgnąć konsultacji architekta z uprawnieniami i uzupełnić rysunki techniczne, po czym zgłosić taką zmianę do stosownego urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Największe kłopoty w całym procesie mogą pojawić się z doprojektowaniem schodów do przestrzeni poddasza, ponieważ rzut parterowego w pierwotnym zamyśle domu może nie przewidywać miejsca na ewentualne schody. Doprojektowując na poddaszu łazienkę dobrze jest ją zlokalizować nad podobnym pomieszczeniem na parterze (kuchnia, łazienka, WC, pomieszczenie gospodarcze). Ułatwi nam to również montaż instalacji. Zgodnie z zasadą „mierz dwa razy buduj raz” – im lepiej przygotujemy się do procesu adaptacji na etapie projektowania i planowania tym sprawniej, taniej i przede wszystkim efektywniej zrealizujemy nasze zamierzenia.

Dobrze wykorzystana przestrzeń poddasza może z powodzeniem spełniać funkcję pokojów gościnnych, sypialni a nawet dodatkowej łazienki.

Przeczytaj także inne artykuły o architekturze:

Related posts