27

Tuesday, July

Nieruchomości online!

Prawidłowy układ okien
 /  / Prawidłowy układ okien
Prawidłowy układ okien

Prawidłowy układ okien

Prawidłowy układ okien
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Prawidłowy układ okien

Domy energooszczędne „nie lubią” dużych okien, bo im większa powierzchnia szyby tym większe ryzyko strat ciepła. Ale jeżeli odpowiednio usytuujemy dom na działce, mogą one przynieść spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i oświetlenie.

Duże okna powinny być skierowane na południową stronę świata. Najczęściej są one przewidziane w salonach, dla których południe jest najlepszym rozwiązaniem. W pokoju reprezentacyjnym spędzamy dużo czasu, a słońce, które najdłużej w ciągu dnia znajduje się właśnie na stronie południowej, ogrzeje i oświetli pomieszczenie darmową energią.

Absolutnie nie należy umieszczać na południu garażu, jeżeli mamy projekty domów z garażem. Jest to marnowanie cennej energii słonecznej. Garaż najlepiej usytuować na północy, gdzie będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie wnętrz przed chłodem.

Na północy rozmieścić możemy również pomieszczenie gospodarcze czy kuchnię. Kuchnia jest ciepłym pomieszczeniem przez prace, które się w niej wykonuje, więc nie potrzebuje dogrzewania przez słońce.

Ważne dla energooszczędności i komfortu mieszkania jest również usytuowanie sypialni. Okna w sypialni powinny wychodzić na wschód – dzięki temu budzić się będziemy wraz ze wstającym słońcem, a przez resztę dnia, w czasie którego nie przebywamy w sypialni, pomieszczenie nie będzie się nagrzewać. Okna na zachód są nie do przyjęcia – popołudniowe słońce sprawi, że w sypialni będzie wieczorem gorąco, co na pewno nie wpłynie pozytywnie na nasz sen.

Domy parterowe mają wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji, więc zazwyczaj tylko salon możemy rozmieścić na południu. Ale gdy budujemy domy z poddaszem czy domy piętrowe już więcej pomieszczeń można zaplanować na stronie słonecznej. Jak wspomnieliśmy, nie powinna to być sypialnia, ale gabinet na poddaszu czy pokój dziecka, który służy najmłodszemu członkowi rodziny nie tylko do spania, ale również do pracy czy nauki, to wnętrza, które wymagają światła słonecznego.

Kupując energooszczędne projekty domów liczymy na zmniejszenie w przyszłości kosztów eksploatacji. Pamiętajmy, że tylko prawidłowe usytuowanie budynku na działce w pełni nam je zapewni.

Przeczytaj także inne artykuły o architekturze:

Related posts