Podczas odnawiania mieszkania, remont łazienki stanowi największe wyzwanie. Mimo iż pomieszczenie to zazwyczaj jest najmniejsze, to do przeprowadzenia jego remontu, warto dobrze się przygotować. Największy problem, zazwyczaj sprawiają łazienki o małej powierzchni mieszczące się w blokach. Często znajdują się tam instalacje starego typu, płytki które ciężko skuwa się ze ścian oraz podłogi, a do tego ściany które nie trzymają pionu. A to wszystko sprawia, że remont łazienki staje się kłopotliwy oraz kosztowny i wymagający dużego zaangażowania.
Jak w takim razie szybko i sprawnie przeprowadzić remont łazienki oraz na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać aby brak komfortu skorzystania z własnej łazienki trwał jak najkrócej?
Przede wszystkim i jednocześnie najważniejszą rzeczą podczas remontu łazienki jest ułożenie dobrego planu działania. Warto spisać swoje oczekiwania na kartce i przemyśleć czy wolimy wannę czy prysznic, a może obie te rzeczy jednocześnie? Wolimy lustro wiszące na ścianie czy będące częścią szafki? Czy musimy w łazience wygospodarować przestrzeń do przechowywania, czy mamy ją już wydzieloną np. w dużej szafie w przedpokoju? Warto także zastanowić się nad finansami – jakim dysponujemy budżetem. Od tego punktu dobrze jest zacząć, aby remont łazienki nie spędzał snu z powiek.
Drugi krok to usunięcie starej glazury. Należy ją skuć i wynieść z mieszkania. Jest to zazwyczaj najcięższy etap pod względem fizycznym. Ale porządne przygotowanie ścian oraz podłogi, sprawi że późniejszy etap odnawiania łazienki będzie szedł zgodnie z planem.
Krok trzeci to prace hydrauliczne, czyli wymiana rur, doprowadzenie wody do pralki, a także pod baterie umywalkową, wannową i prysznicową. Jeśli rury są plastikowe i stosunkowo niedawno wymieniane, etap całkowitej wymiany można pominąć. Ale należy liczyć się z tym, że instalacja będzie wymagała rozprowadzenia nowego typu.
Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez grzejnika, dlatego to jest czwarty kolejny etap, jaki należy wziąć pod uwagę aby remont łazienki przebiegł możliwie szybko i sprawnie. Należy się zastanowić czy zostaje grzejnik dotychczasowy czy czas na nowy. Krok ten powinien zostać wpisany do planu.
Przed remontem lub czasem niestety w trakcie należy również zorientować się jaki jest stan obecnej instalacji elektrycznej. Czy należy ją wymienić na nową czy jest w dobrym stanie technicznym i z powodzeniem można ją zostawić. To jest także ten moment remontu łazienki, kiedy należy zaplanować prawidłowe oświetlenie łazienki i do niego dopasować instalację elektryczną.
Następny etap to wyrównywanie ścian. Zwłaszcza po wcześniejszym skuciu, będą wymagały wyrównania i przygotowania pod nową stylizację łazienki.
Glazura, malowanie farbą a może tapeta? Wybór należy uwzględnić w kosztach przewidzianych na remont łazienki i zdecydować się na konkretne rozwiązanie.
Montowanie luster – już na etapie przygotowywania ścian należy wziąć pod uwagę gdzie i jakiego rodzaju będą znajdowały się lustra.
Montaż wanny lub prysznica i umywalki to następny etap, ponieważ remont łazienki, to najczęściej nie tylko odnowienie ścian ale także wymiana całej armatury łazienkowej.
Końcowym krokiem jest fugowanie ścian lub podłogi i prace porządkowe.