27

Saturday, April

Mieszkania online!

Jak urządzić domową pralnię?
 /  / Jak urządzić domową pralnię?
Jak urządzić domową pralnię?

Jak urządzić domową pralnię?

Właściciele i wynajmujący mieszkania niestety zdają sobie sprawę z tego, że bardzo często niewielki metraż ogranicza ich pod względem możliwości aranżacyjnych. Nierzadko zdarza się, że w łazience zabraknie miejsca na pralkę i zachodzi konieczność podłączenia jej w kuchni, trudno zatem wyobrażać sobie dokupienie elektrycznej suszarki czy też innych sprzętów. Ci zaś, którzy gospodarują przestrzenią w domu, mogą nieco bardziej zaszaleć podczas urządzenia. Dlatego też wiele osób decyduje się na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na pralnię. Jak ją jednak urządzić?

Pralnia w wybranym miejscu w domu 

Domy jednorodzinne, szczególnie z więcej niż jedną kondygnacją, w zdecydowanej większości przypadków oferują do zagospodarowania ogromną przestrzeń. Trudno porównać ją do nawet bardzo dużych i wielopokojowych mieszkań. Nic zatem dziwnego, że w czasie planowania przeznaczenia poszczególnych pokoi często pojawia się pomysł, aby jeden z nich zaprojektować wyłącznie z myślą o pralni. 

Wyznaczenie osobnego kąta na pranie i suszenie ubrań to bardzo komfortowe rozwiązanie. W jednym pomieszczeniu możemy sortować zabrudzone ubrania, rozwieszać te już czyste, a nawet prasować, jeżeli pozwala na to dostępne miejsce. Jednocześnie nie ma wtedy potrzeby ustawiania pralki i suszarki w łazience – tym samym możemy sobie pozwolić na więcej udogodnień, np. wybór zarówno kabiny prysznicowej, jak i wygodnej wanny. 

Pralnią w domu jednorodzinnym może stać się zarówno standardowy pokój, jak i poddasze czy piwnica (oczywiście należy wówczas zadbać o podłączenie do źródła wody i prądu). Tym samym maksymalnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń i przy okazji zapewniamy sobie niebywałą wygodę. 

Co powinno się znaleźć w domowej pralni? 

Oczywiście absolutną podstawą jest nowoczesna i wydajna pralka. Jej ładowność powinniśmy dopasować do liczby domowników – w przypadku, gdy wychowujemy dzieci, niewykluczona będzie konieczność zakupu pralki o załadunku 10-12 kg. 

Drugą ważną kwestią jest miejsce do suszenia świeżo wypranej odzieży. Możemy tutaj zastosować tradycyjne rozkładane suszarki lub też, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, rozciągnąć sznurki. Jest przy tym istotne, aby pomieszczenie posiadało odpowiednią wentylację, tak by nadmiar wilgoci nie zalegał w powietrzu i nie powodował, że ubrania będą nieświeże nawet tuż po wypraniu. 

Może jednak zaistnieć sytuacja, w której nie będziemy mogli sobie pozwolić na wyznaczenie dostatecznie dużej przestrzeni na suszenie odzieży. Świetną alternatywą będzie wówczas postawienie na elektryczną suszarkę na pranie. Przykładowo suszarka do ubrań kondensacyjna PerfectCare 600 z oferty szwedzkiej marki Electrolux jest bardzo komfortowym w użyciu urządzeniem. Zastosowany w niej system SensiCare automatycznie rozpoznaje poziom wilgotności prania i dostosowuje do niego czas suszenia. Nie zabrakło tu także opcji Delikatne, która pozwoli na bezpieczne suszenie odzieży wykonanej nawet z delikatnych materiałów. 

Jeżeli natomiast pralnia stanowi stosunkowo duże pomieszczenie, możemy nawet wyznaczyć w niej kącik do prasowania. Tym samym prosto z niej będziemy mogli przenosić idealnie czyste, wyprasowane ubrania do naszej szafy. 

O czym pamiętać, planując pralnię w domu? 

Wybór odpowiednich urządzeń to jedno. Wcześniej musimy jednak pamiętać o tym, aby pomieszczenie przeznaczone na pralnię zostało właściwie wykończone. Zwróćmy szczególną uwagę na to, jaki materiał trafi na podłogę. Powinien być odporny na wodę i zabrudzenia, a także środki chemiczne. W trakcie sortowania odzieży i przekładania ich do pralki, a później do suszarki możemy łatwo poplamić posadzkę. Dobrze zatem, aby łatwo dało się ją wyczyścić. 

Podobnie jest w przypadku ścian. Wybierzmy te farby, które są przystosowane do użycia w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności – zwykle są one wykorzystywane w kuchniach i w łazienkach. Tym samym po zaledwie kilku latach nie będzie nas czekał gruntowny remont, obniżamy też ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które oprócz zniszczenia materiałów wykończeniowych mogą także poważnie zaszkodzić zdrowiu mieszkańców. 

Przeczytaj także inne artykuły o architekturze:

Related posts